Nagyon lágy: Ebben a tartományban a víz PH-ja jellemzően instabil. Nulla közeli értéknél a növények fejlődése is nehézkes.
Lágy: Az akvakertészek talán legkedveltebb tartománya. Optimális tápanyagfelvétel a legtöbb növény számára.
Közepesen kemény: A trópusi halfajok nagy százaléka számára ideális.
Kemény: Sügeres akváriumokhoz ideális, a növényezést azonban nagy mértékben gátolja a vízkeménység. Ebben a tartományban a növények nehezen veszik fel a tápanyagokat.
Nagyon kemény: Ez a tartomány növényes akváriumokhoz alkalmatlan. Ellenben például a brakkvizi halaknak pont ez az optimális érték
Az akvarisztika hőskorában bevált módszer. Sajnos manapság a légszennyezettség túl nagy probléma, nagyvárosok különösen nem ajánlott. Nem is igazán az eső alatt a levegőben lévő szennyeződés a probléma, hanem a tetőn szépen lassan felgyűlő ipari por.
A kevertágyas gyanta kis akváriumnál praktikus. Egy liter gyantával kb. 100 liter nullás vizet állíthatunk elő. Kimerülés után regeneráltatni kell. Tengeri akváriumhoz nem alkalmas.
A vizet egy féligáteresztő hártya szűri meg. A vegytiszta víz átmegy rajta, az oldott anyagok viszont nem. Rendkívül tiszta, a desztillált víztől nem sokban eltérő vizet eredményez, tengeri akváriumokhoz és laboratóriumi célokra is alkalmas. A módszer hátránya, hogy viszonylag sok "hulladékvizet" gyárt, azonban ezt egy kis kreativitással fel tudjuk használni egyéb célokra. Egy RO berendezés beszerzési költsége ma már nem kimondottan magasa. Időnként a membránt cserélni kell ugyan, azonban nagyobb vízmennyiségnél még mindig ez az eljárás a legkedvezőbb anyagilag.
A felsorolasból nem hagyjuk ki ezt a módszert, amely a klasszikus akvarista irodalomban gyakorta felbukkant. Mára eltűntek a gyakorlatból, mert macerásak, kémiai tudást és nagy precizitást igényelnek, és még így is messze elmarad az eredmény egy RO készülékéhez vagy a gyantázáshoz képes.