Mit jelent a biológiai szűrés és miért tartják fontosabbnak, mint a mechanikai szűrést? Szó lesz továbbá a kémiai szűrés előnyeiről és buktatóiról.
Illetve, hogy akváriumod méretéhez melyik típust érdemes választanod és miért?
Miért van óriási különbség egy porózus, biológiai szűrést elősegítő töltet és egy szűrőszivacs között?
Hogyan valósul meg a biológiai szűrés és mit tehetsz az lebontó baktériumok elszaporodása, illetve megóvása érdekében?
Mi a jelentősége a mechanikai szűrésnek, illetve, hogyan érdemes a mechanikai szűrőfunkciót betöltő szivacsokat elhelyezni a szűrőben?
A káros nitrogénvegyületek kémiai úton is eltávolíthatók az akváriumból. Ehhez a folyamathoz valamilyen speciális szűrőanyag, illetve némi hozzáértés szükséges. Utóbbi miatt nagyobb a hibázási lehetőség is.
A szivacs szűrő egy kis teljesítményű (és méretű) szűrő, amit szaporító medencékben, karantén medencékben vagy nano akváriumokban (garnélás vagy nano halas) alkalmaznak. Egy pumpa segítségével áramlik át a szivacsokon az akváriumvíz. A szivacs mechanikai és (valamennyi) biológiai szűrést is végez, mivel a felületen megtapadnak a baktériumok. Előnye az alacsony ár, illetve, hogy biztonságosan használható még a legapróbb ivadékok mellett is, nem kell tartani, hogy a szűrő beszívja az apró élőlényeket. Nagyobb akváriumokban maximum kiegészítő szűrőként használható.
Az akvárium falára akasztható szűrő kedvelt választás egy növényes nano akváriumhoz. Előnye, hogy nem foglal helyet az akváriumban, mivel a tartály, azon kívűl található, így sem az úszóteret, sem a vizuális élményt nem csökkenti. A tartályban már alkalmazhatók a különböző biológiai (vagy akár kémiai) szűrőanyagok, igaz nem túl nagy mennyiségben, így nagy méretű akváriumokban szintén kiegészítőként szolgálhatja a szűrést. Természetesen tartalmazza a mechanikai szűrést ellátó szivacsot is.
A gyári akváriumszettekhez rendszerint belső szűrő tartozik, amely rendszerint nem rendelkezik kellő teljesítménnyel a növényes akvarisztikához. Egy hagyományos, vagy low-tech halas akváriumhoz megfelelő lehet. A vízforgatási képességük nem rossz, de a tartályméretük kicsi. Ráadásul nem ritka, hogy csak szivacsot tartalmaz, biológiai töltet (gyárilag) nincs benne. 80-100 literes medenceméret fölött, maximum kiegészítő szűrőként érdemes használni, vagy esetleg két belső szűrőt üzemeltetni párhuzamosan.
A belső szűrőkk speciális fajtája az ún. sarok szűrő, amely kevésbéNövényes akvarisztikában, illetve nagyobb akvárium méret esetén a legideálisabb megoldás egy külső szűrő üzemeltetése. A magas telejítmény, a (kosaranként) variálható szűrőanyagok adta lehetőség mellett, a külső szűrők előnye, hogy - szinte - teljesen láthatatlan, mivel rendszerint egy akváriumszekrénybe rejtve üzemel. A ki- és beömlőágak roppant mutatós üveg termékekre (ún. lily pipe) cserélhetők. Hátránya a külső szűrőknek a magasabb áruk, azonban megérik a befektetést, mivel - a komolyabb típusok - megbízható és hangtalan működést nyújtanak, akár egy évtizeden keresztül.
Felsorolás szinten érintünk csak pár olyan egyéb megoldást, amit akvárium szűrésre alkalmaznak egyes akvaristák. Ezek kevésbé elterjedtek, eltérő okok miatt. Az első ilyen rendszer a talajszűrő, amely lényeg, hogy az akvárium aljzat alá bekerül egy rács, ami alól egy pumpa szívja ki a vizet, "begyűjtve" a szennyeződéseket az aljzatba. A talajban lévő baktériumok pedig elvégzik a biológiai szűrést. Hátránya, hogy az így felgyülemlő szennyeződések károsíthatják a növények gyökereit, illetve nehézkes a rendszer takarítása. Kisebb, garnélás akváriumban inkább alkalmazható megoldás, ahol eleve kevesebb mulm képződik.
Nagy méretű (több száz literes) akváriumoknál nem ritka az úgynevezett szűrőmedencealkalmazása. Ez gyakorlatilag egy nyitott külsö szűrő, csak jóval nagyobb tartálymérettel (egy kisebb akvárium látja el a szűrőtartály szerepét). A különböző szűrőanyagokat egy-egy válaszfallal szeparálják el, de sokféle DIY megoldást találni az akvarista fórumokon (oldalsópolcos, alsópolcos, fúrott vagy fúrás nélkül készült rendszerek, stb.)A szűrőmedence speciális változata, amikor növények is kerülnek a szűrésre használt akváriumba, amik feladata az ammónia és nitrát megkötéseAz ADA Bio Rio egy több összetevőből álló szűrőanyag kombináció, amelyből a biológiai szűrési funkciót ellátó megfelelő porozitású részekre terjedt ki a kutatás. A mikroszkópos nagyításon jól látható rajta a mikro és makropórusos szerkezet, illetve a természetes jelleg, elrendeződés.
hogy a legkisebb pórusok, bemélyedések az 1 μm (mikrométeres) alsó határ környékén találhatóak, a legnagyobbak 20-25 μm-esek. A pórusméret és eloszlás igen fontos tényező a biológiai szűrőanyagoknál, hiszem a rajtuk, bennük megtelepedő baktériumkolóniák mérete nagyban függ az anyag optimális porozitásától. Az átlagos Nitrobacter fajok mérete 0.5 μm körüli, így ennél kisebb pórusokban nem képesek megtelepedni. Viszont ha túl durva pórusokkal rendelkezik az adott anyag csökken a fajlagos felület, ami behatárolja a rajta élő baktériumok számát. Emellett fontos tényező a pórusokon keresztül történő vízáramlás is, mivel ez juttatja el a szükséges tápanyagokat a baktériumok számára. A szűrőanyag felvételén látható, hogy a töretfelületen kisebb és nagyobb pórusok is megtalálhatók. A kőzet tehát mindkét szempontnak megfelel, mivel a minimális pórusnagysága összemérhető a nitrifikáló baktériumok méretével, illetve rendelkezik olyan nagyobb pórusokkal, melyeken keresztül a lebontó kolóniák tápanyagellátása megoldható.
Az ADA Bio Rio „hátránya“ a magas ára.
Az Eheim terméke egy szinterelt üveg alapú szűrőanyag, mely szűrőgolyók formájában kerül értékesítésre. A minta szerkezete kevésbé homogén, mint a Bio Rio esetében, több olyan szemcse, illetve üveges rész található benne melynek maximum szerkezetstabilizáló hatása van, a biológiai szűrést nem segíti jelentős mértékben. A kutatás megállapította, hogy az áltagos pórusméret tartomány (5 és 100 μm közötti) nem rendelkezik olyan kis méretű pórusrendszerrel, mint a Bio Rio. Ebből következően, valamint a sok tömör szemcse miatt a hasznosítható fajlagos felülete is kisebb.
Az Egyesült Államokból származó Seachem Matrix egy természetes kőzet alapú szűrőanyag. A mikroszkópos vizsgálaton jól látszik, hogy egy rendkívül porózus, szivacsszerű szerkezetű szűrőanyagról van szó. A vizsgálathoz készített felvételek remekül tanúsítják a Matrix porózus voltát, ami megfelelővé teszi biológiai szűrőanyagnak. A legapróbb pórusok pedig – amelyekbe a baktériumok nem képesek fizikailag bejutni – kémiai szűrőfunkciót láthatnak el, adszorpicó révén.
A mikroszkópos vizsgálat alapján a Matrix Trop. egy kategóriába tartozik a Seachem termékével. Porózus szerkezete hatalmas felületet és megfelelő vízáramlást biztosít a baktériumoknak.