Ugyanennyire fontos a szemcseméret. A túlzottan kis szemcsemérettel bíró talajok (pl. "közönséges" homok) problémája az említett iszaposodás, valamint, hogy idővel eltömítheti a szűrőt. A nagy szemcseméretű aljzatok (sóder, stb.) pedig nehezebben tarthatók tisztán. A szemcsék ugyanis beengedik a lehulló szennyeződéseket (halak mellékterméke, illetve haleleség.) és a növények gyökérzete sem tud úgy megkapaszkodni.
Funkció szempontjából beszélhetünk táptalajról, általános talajról, illetve különböző talaj-adalékokról. Természetesen nem kötelező mindegyiket használjuk, de a versenyakváriumokban, sikeres akvakertekben jellemzően megtalálható mind.
Egy porózus, jellemzően vulkanikus eredetű kőzetzúzalék, amely egy tápanyagokban gazdad közeg. A tápanyagellátáson túl az ideális víz és oxigénáramlást biztosítja, valamint segít meggátolni a talaj iszaposodását. Fontos, hogy a táptalajréteget lefedjük egy általános talajjal úgy, hogy a réteg ne érintkezzen közvetlenül a vízzel. A táptalajt 1-2 cm vastagon fektessük az akvárium aljára úgy, hogy az oldalsó és a frontüveggel ne érintkezzen, így teljesen láthatatlan lesz az elkészült akváriumban.
Gyakran keverik az általános talaj és a táptalaj fogalmát. Az általános talaj legtöbbször nem tartalmaz tápanyagokat, de közreműködnek azok felvételében. Egyes gyártók általános talajai képesek raktározni a tápanyagokat. Fontos feladata az általános talajnak, hogy optimális közeget biztosítson a hasznos baktériumoknak, valamint a növények gyökeresedésének. A növényes akvarisztikában leggyakrabban valamilyen égetett agyagos talajt használnak, amely mind összetételben, mind kémiai tulajdonságaiban, mind pedig szemcseméretében ideális erre a célra.
Ezt a talajtípust - ahogy a neve is mutatja - dekoráviós célra használjuk. Nagyon szép kontraszt alakítható ki az akváriumban egy sötét tónusú agyagos talaj és egy világos, finomszemcsés dekorhomok kombinálásával. Gyakorta alakítanak ki az akvakertészek ösvényeket, "vízpartot" például egy szigetes elrendezés köré. Arra kell ügyelni, hogy a különböző talajtípusok ne keveredjenek össze a hardscape kialakításakor. Rendszerint valamilyen elválasztót használnak a tapasztalt akvaristák, amit akár - a scape elkészültével - el is távolíthatunk az akváriumból.
Többféle szisztéma létezik a talajrétegek kialakítására. Találunk a piacon tápanyagban gazdag talajadalékokat, amik a növények igényeit hivatottak még inkább szolgálni, de megtámogathatjuk a talajbaktériumok elszaporodását - lerövidítve ezzel az akváriumindítás hosszát - adalékokkal. A szaküzletekben elérhetők a porított adalékok, valamint a különböző talajkapszulák, tablettákat. Ezek arra is jók, hogy egy kimerülő, növényekkel sűrűn beültetett aljzatot "reaktiváljunk" a növényzet megbolygatása nélkül.