Mit jelent ez nekünk, akvaristáknak?
Bár az édesvizekben ritkán mutatható ki, ennyire pontosan a Redfield arány, mivel az óceánoknál jóval kisebb vízmennyiségekről beszélünk, az azonban tény, hogy az aránynak nagy jelentősége van minden fotoszintetizáló élőlény életében, legyen az alga vagy növény. A jelentőség más és más attól függően, hogy melyik csoportot nézzük. A kékalgák például technikailag baktériumok, és sok területen teljesen máshogy működnek, mint a rendes, sejtmaggal rendelkező élőlények, ahová a növények is tartoznak.
A számunkra legfontosabb eltérés az, hogy
a kékalgák képesek megkötni a légköri nitrogént a szükségleteik fedezésére, míg a növények kénytelenek oldott nitrogénvegyületekkel(NH4, NO2, NO3) beérni. Ezért a kékalgáknak egy kvázi végtelen nitrogénforrás áll a rendelkezésére, és így a vízben oldott nitrogénvegyületek relatív vagy abszolút hiánya nem érinti őket olyan rosszul, mint a többi versenyzőt. A Redfield arányra levetítve ez azt jelenti, hogy ha a nitrogén arányaiban kevés, akkor a kékalgák előfordulási esélye megnő.
A másik, ezzel az aránnyal kapcsolatos megfigyelés, hogy ha a foszfát kevés, akkor a zöldalgákkal találkozhatsz nagy valószínűséggel. A zöld pontalga és a foszfáthiány közötti összefüggés régóta ismert, ez a jelenség is beleillik a Redfield elméletbe.
Akvarisztikai értelemben tehát, nekünk a foszfát és a nitrát arányára kell koncentrálnunk!